Kasvu piirid

Donella H. Meadows, Dennis L. Meadows, William W.
29,00 €
Rooma Klubi prognoos Kasvu piirid (1972) on üks XX sajandi olulisemaid kui mitte kõige olulisem tekst. Alates 2020 nähtavate globaalsete muutustega on selle teose olulisust rõhutanud oma esinemistes paljud tipp-poliitikud, teadlased ja arvamusliidrid. Raamatut, mis on tegelikult sellenimelise uuringu nn raport ehk mitteteaduslik kokkuvõte, et olla loetav kõigile huvilistele, sh poliitikate kujundajad, on selle ilmumisest püütud rünnata. Lugematute magistri- ja doktoritööde kõrval on suuremad teadusuuringud, mis pigem suunatud raporti ümberlükkamisel tulnud siiski järeldusele, et 50a tagasi pakutud numbrid on hirmutavalt täpsed ja arengud on läinud just seda rada, mida kunagine arvutustehnika oma võimaluste piires ennustas. Murrangud ja suured muutused hakkasidki toimuma just peale aastat 2000.

50 aasta jooksul on seda ka eesti keeles, nii teadus- kui populaarkirjanduses palju kordi tsiteeritud, kuid raamatuna, ühtede kaante vahel ei ole seda teksti eesti keeles seni avaldatud. Eesti keeles on sellest raportist tõugatuna ilmunud nt Globaalprobleemid ja tulevikustsenaariumid, autorid L. Valt ja E. Savisaar (1982). Murrangulisel ja vastuolulisel ajajärgul, mida maailm käesoleval ajahetkel läbi elab, sugeneb sotsiaalsete edusammude varjuküljena uuelaadilisi muresid, mis ühel või teisel viisil annavad endast märku kogu maailmas. Need inimühiskonna kasvuraskused (globaalprobleemid) puudutavad inimese ja looduse suhete, aga ka puhtsotsiaalsete küsimuste paljusid tahke korraga. Kasvu piiride teadusele ja teadmisetele tuginevad prognoosid näitasid, et murrangud seni tuntud maailmas hakkavad ilmnema juba kõigile nähtavate ja arusaadavatena 2010-2020.
Rooma Klubi Eesti allharu, Eesti Rooma Klubi, peab oma kohuseks ja auasjaks see seni eesti kultuuriruumis olev tühik vähemasti nüüd, 50 aastat hiljem kuid nende prognoositud muutuste selge ilmnemise alguses anda eestikeelsele lugejale võimaluse paremini mõista tegureid ja seoseid, mis on nende muutusteni viinud. Kasvu piirid peaks kindlasti olema eesti keeles kättesaadav kultuuri kujundamise osa, kohustuslik lugemine nii neile, kes meid tänasesse on toonud kui neile, kes loodavad ellu jääda ja selle maailmaga edasi elada. Oluline on see tekst eelkõige ühiskonna tervise seisukohast, sest muutused tekitavad alati pingeid ja hirmu, nende leevendamise vahendiks on teadmine.
Pealkiri:
Kasvu piirid
Autor
Donella H. Meadows, Dennis L. Meadows, William W.
Aasta
2022
Žanr
Teadmiskirjandus
EAN
977140605115705
Mõõtmed:
210x148x13mm